Winners 2019


Print  

320 competition seats were taken and the results are as follows:

SOAK OFF GEL MANICURE

Division 1

  • 1st – Aleksandra Karnosova – Finland
  • 2nd – Agne Montivilaite – Lithuania
  • 3rd – Veronika Leinonen – Finland

Division 2

  • 1st – Katarzyna Konderak – Poland
  • 2nd – Zarema Dmitrishina – Russia
  • 3rd – Raminta Vinkauskiene – Lithuania

Division 3

  • 1st – Joanna Bondurska – Poland
  • 2nd – Justyna Dada – Poland
  • 3rd – Karatzyna Zbroinska – Poland

SALON NAILS

Division 1

  • 1st – Aleksandra Karnosova – Finland
  • 2nd – Irina Kovaljonok – Finland
  • 3rd – Agne Montivilaite – Lithuania

Division 2

  • 1st – Raminta Vinkauskiene – Lithuania
  • 2nd – Katarzyna Konderak – Poland
  • 3rd – Tatyana Lysenko – Russia

Division 3

  • 1st – Lena Kurach – Poland
  • 2nd – Natalia Trefon – Poland
  • 3rd – Olena Oezman – Germany

STILETTO NAILS

Division 1

  • 1st – Liisa Ferm-Porttinen – Finland
  • 2nd – Krista Mikkola – Finland
  • 3rd – Karolina Smolinska – Poland

Division 2

  • 1st – Joanna Lang – Poland
  • 2nd – Nikoletta Kovacs/Morene – Hungary
  • 3rd – Ewa Smyczek – Poland

Division 3

  • 1st – Justyna Dada – Poland
  • 2nd – Aleksandra Adamczyk – Poland
  • 3rd – Joanna Bondurska – Poland

GEL TIP & OVERLAY

Division 1

  • 1st – Krista Mikkola – Finland
  • 2nd – Aleksandra Karnosova – Finland
  • 3rd – Irina Kovoljonok – Finland

Division 2

  • 1st – Raminta Vinkauskiene – Lithuania
  • 2nd – Katarzyna Konderak – Poland
  • 3rd – Reda Kukanauskiene – Lithuania

Division 3

  • 1st – Olena Oezman – Germany
  • 2nd – Natalia Terfon – Poland
  • 3rd – Katarzyna Zbroinska – Poland

GEL SCULPTURE

Division 1

  • 1st – Aleksandra Karnosova – Finland
  • 2nd – Krista Mikkola – Finland
  • 3rd – Irina Kovoljonok – Finland

Division 2

  • 1st – Tatyana Lysenko – Russia
  • 2nd – Katarzyna Konderak – Poland
  • 3rd – Victoria Ruotsalainen – Finland

Division 3

  • 1st – Olena Oezman – Germany
  • 2nd – Katarzyna Zbroinska – Poland
  • 3rd –  Justyna Dada – Poland

GEL PERFECT MATCH

Division 1

  • 1st – Aleksandra Karnosova – Finland
  • 2nd – Agne Montiviate – Lithuania
  • 3rd – Krista Mikkola – Finland

Division 2

  • 1st – Raminta Vinkauskiene – Lithuania
  • 2nd – Tatyana Lysenko – Russia
  • 3rd – Reda Kukanauskiene – Lithuania

Division 3

  • 1st – Joanna Bandurska – Poland
  • 2nd – Olena Oezman – Germany
  • 3rd –  Lena Kurach – Poland

L&P ACRYLIC SCULPTURE

Division 1

  • 1st – Karolina Smolinska – Poland

Division 2

  • 1st – Joanna Lang – Poland
  • 2nd – Tatyana Lysenko – Russia
  • 3rd – Minna Ukskoski – Finland

Division 3

  • 1st – Olena Oezman – Germany
  • 2nd – Joanna Bandurska – Poland
  • 3rd – Janina Lumous – Finland

L&P TIP & OVERLAY

Division 1

  • 1st – Karolina Smolinska – Poland

Division 2

  • 1st – Joanna Lang – Poland
  • 2nd – Tatyana Lysenko – Russia
  • 3rd – Greta Garme – Lithuania

Division 3

  • 1st – Olena Oezman – Germany
  • 2nd – Joanna Bandurska – Poland
  • 3rd – Paivi Kurman – Finland

L&P PERFECT MATCH

Division 1

  • 1st – Karolina Smolinska – Poland

Division 2

  • 1st – Joanna Lang – Poland
  • 2nd – Tatyana Lysenko – Russia
  • 3rd – Greta Garme – Lithuania

Division 3

  • 1st – Joanna Bandurska – Poland
  • 2nd – Olena Oezman – Germany
  • 3rd – Janina Lumous – Finland

REALITY NAILS

Division 1

  • 1st – Krista Mikkola – Finland
  • 2nd – Noora Kuusela – Finland
  • 3rd – Karolina Smolinska – Poland

Division 2

  • 1st – Reda Kukanauskiene – Lithuania
  • 2nd – Joanna Lang – Poland
  • 3rd – Raminta Vinkauskiene – Lithuania

Division 3

  • 1st – Jevgenia Guivan – Norway
  • 2nd – Justyna Dada – Poland
  • 3rd – Aleksandra Adamcyzk – Poland

JOY OF NAILS

Division 1

  • 1st – Agne Montiviate – Lithuania
  • 2nd – Karolina Smolinska – Poland
  • 3rd – Noora Kuusela – Finland

Division 2

  • 1st – Joanna Lang – Poland
  • 2nd – Nikoletta Kovacs Morene – Hungary
  • 3rd – Reda Kukanauskiene – Lithuania

Division 3

  • 1st – Katarzyna Zbroinska – Poland
  • 2nd – Paivi Kurman – Finland
  • 3rd – Hazel Dixon – UK

FANTASY NAILS

Division 1

  • 1st – Agne Montiviate – Lithuania

Division 2

  • 1st – Greta Germe – Lithuania

Division 3

  • 1st – Justyna Dada – Poland
  • 2nd – Hazel Dixon – UK
  • 3rd – Aleksandra Adamczyk – Poland

PHOTOGRAPHIC ART

Division 1

  • 1st – Jenni Verho – Finland
  • 2nd – Zana Fokina – Lithuania
  • 3rd – Tiia Puputti – Finland

Division 2 

  • 1st – Virginie Buciene – Lithuania
  • 2nd – Aet/Kase Ahtianinen – Finland
  • 3rd – Deima Sipulskiene – Lithuania

Division 3

  • 1st – Aleksandra Adamczyk – Poland
  • 2nd – Jonna Heinonen – Finland
  • 3rd – Joanna Bandurska – Poland

PHOTOGRAPHIC PORTFOLIO

Division 1

  • 1st – Zana Fokina – Lithuania
  • 2nd – Karolina Smolinska – Poland
  • 3rd – Albina Dirgamova – Russia

Division 2 

  • 1st – Joanna Lang – Poland
  • 2nd – Sini Jurva – Finland
  • 3rd – Virginie Buciene – Lithuania

Division 3

  • 1st – Aleksandra Adamczyk – Poland
  • 2nd – Jonna Heinonen – Finland
  • 3rd – Justyna Dada – Poland

MIXED MEDIA BOXED ART

Division 1

  • 1st – Agne Montiviate – Lithuania
  • 2nd – Karolina Smolinska – Poland

Division 2 

  • 1st – Ekaterina Ivantsova – Russia
  • 2nd – Anastasia Neverova – Russia
  • 3rd – Rita Kandrotaite – Lithuania

Division 3

  • 1st – Justyna Dada – Poland
  • 2nd – Arnita Millere – Latvia
  • 3rd – Hazel Dixon – UK

FLAT ART BOXED

Division 1

  • 1st – Vitalija Jovalciuj – Lithuania
  • 2nd – Zana Fokina – Lithuania
  • 3rd – Agne Montiviate – Lithuania

Division 2 

  • 1st – Irina Evseeva – Russia
  • 2nd – Rita Kandrotaite Luksine – Lithuania
  • 3rd – Joanna Lang – Poland

Division 3

  • 1st – Aleksandra Adamczyk – Poland
  • 2nd – Justyna Dada – Poland
  • 3rd – Ausra Vizinge – Lithuania

ART WINNER OF WINNERS

Division 1 – Agne Montiviate – Lithuania

Division 2 – Raminta Vinkauskiene – Lithuania

Division 3 – Justyna Dada – Poland

INDIVIDUAL TOP SCORERS

Division 1 – Karolina Smolinska – Poland (552 points)

Division 2 – Joanna Lang – Poland (620 points)

Division 3 – Olena Oezman – Germany (780 points)

TEAM TROPHY

Division 1 – Majestic International – Lithuania (750 points) – Veronika, Noora, Zana, Agne, Agatha

Division 2 – International Team Majestic – Lithuania (1084 points) – Greta, Reda, Raminta, Virginie

Division 3 – Indigo Team – Poland (1727 points) – Kinga, Joanna, Natalya, Katarzyna, Lena

PHOTO ART WINNER

Alexandra Adamczyk – Poland

WINNER OF WINNERS

Division 1 – Krista Mikkola – Finland

Division 2 – Joanna Lang – Poland

Division 3 – Olena Oezman – Germany